Do czego służą wybijaki?

Zawodowe krawiectwo oraz kaletnictwo wiąże się z wykorzystywaniem specjalistycznych narzędzi, które ułatwiają pracę oraz wpływają na estetykę gotowych do sprzedaży produktów. Jednym z popularniejszych narzędzi krawieckich jest wybijak. Wybijaki inaczej nazywane wycinakami rymarskimi służą do wycinania otworów w miękkich materiałach takich jak skóra, guma, filc czy tkaniny. Te stalowe narzędzia dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu przy ich użyciu można wykonywać otwory o różnych średnicach. W jakim celu się ich używa oraz jak poprawnie obsługuje się te narzędzia? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym charakteryzują się wybijaki?

Wybijaki pozwalają na wykonywanie równych, najczęściej okrągłych lub owalnych otworów w materiale. Takie otwory umożliwiają połączenie tkaniny z innym materiałem bądź też przymocowanie do niej innych elementów takich jak np. nity, zatrzaski czy napy. Tego rodzaju narzędzia wyróżniają się funkcjonalnością i łatwością w obsłudze. Są lekkie i bez problemów mieszczą się w dłoni, dzięki czemu są wygodne w użyciu. Korzystanie z nich jest bezpieczne i przy właściwym użyciu ryzyko zranienia się w czasie pracy jest niewielkie. Ponadto wycinaki są trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Co istotne, raz kupione wybijaki, zwykle niezawodnie służą przez wiele lat. W przypadku, gdy ich sprawność jest niższa, zazwyczaj wystarczy naostrzyć ostrze, by znów szybko i dokładnie wycinać otwory.

Jak korzysta się z wybijaków?

Użycie wybijaków nie wymaga specjalnej wiedzy ani umiejętności. Aby wykonać otwór w materiale, należy ustawić narzędzie ostrzem do dołu, a następnie energicznie uderzyć młotkiem w drugi koniec wybijaka. W ten sposób na materiale zostanie wybity otwór o określonej wielkości. Warto przy tym jedynie pamiętać, by używać narzędzia wyłącznie na specjalnej płycie do wycinania lub drewnianej desce. Dzięki temu uniknie się uszkodzenia ostrza. W ofercie naszej firmy Krawgros znaleźć można wycinaki, które pozwalają na wykonywanie otworów o średnicach od 2 do 20 mm. Taka różnorodność sprawia, że każdy znajdzie narzędzie dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb. Co więcej, wybijaki dostępne są pojedynczo lub w zestawach składających się z narzędzi o różnych średnicach.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania