Jak nitować oczka?

Każda pracownia krawiecka lub kaletnicza powinna być wyposażona w odpowiednie narzędzia, które wpłyną na tempo i jakość pracy. Jedną z czynności, która wymaga użycia odpowiedniego sprzętu, jest nitowanie. Nitowanie, choć kojarzone głównie z trwałym łączeniem elementów, odnosi się również do tworzenia oczek kaletniczych, czyli niewielkich cylindrów, które wzmacniają otwór w materiale lub pełnią funkcję ozdobną. Oczka kaletnicze inaczej nazywane nitowymi wykorzystuje się w produkcji obuwia, toreb, pasków, odzieży oraz w rymarstwie czy też w przemyśle samochodowym do wykończenia plandek. Jak wygląda nitowanie oczek i jakich narzędzi używa się do tego celu? W dalszej części tego artykułu dowiesz się, jak nitować oczka.

W jaki sposób wykonuje się oczka kaletnicze?

Wśród narzędzi, które znajdują zastosowanie przy nitowaniu, wymienia się szczypce do dziurkowania lub dziurkacze. Aby wykonać otwór przy ich użyciu, najpierw należy oznaczyć miejsce na materiale, w którym ma powstać oczko. Następnie do wyznaczonego miejsca na skórze lub tkaninie dociska się dziurkacz lub szczypce. Otwór  o odpowiedniej średnicy powinien powstać od jednego uderzenia. Tańszymi, choć rzadziej stosowanymi narzędziami ręcznymi są zestawy, które składają się z metalowej podkładki i dłuta. Przy ich użyciu do wycięcia otworu wykorzystuje się młotek. W tym przypadku otwór również zwykle powstaje po jednym uderzeniu w dłuto.

Do nitowania wykorzystuje się także narzędzia takie jak napownice, praski kaletnicze lub nitownice. Rosnącą popularnością w krawiectwie i kaletnictwie cieszą się napownice stołowe, które w stabilny sposób mocuje się do blatu roboczego. Korzystanie z nich jest bardzo proste. Wystarczy położyć materiał prawą stroną w dół w odpowiednim miejscu na narzędziu, gdzie wcześniej zostało położone oczko, a następnie nacisnąć rączkę napownicy. Na rynku znaleźć można różnorodne końcówki do napownic, dzięki czemu można uzyskać oczka o różnych średnicach. W ofercie naszej firmy Krawgros dostępne są końcówki montażowe do napownic m.in. do guzików pełnych, do guzików z otworem oraz do oczek stalowych i nierdzewnych.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania