Funkcje guzików do spodni

Guziki jako element służący zapinaniu ubrań zaczęto używać w XIII wieku. Wcześniej były stosowane jako biżuteria lub dekoracja. Przeważnie są okrągłe i wykonane z twardego materiału jak plastik czy metal. Mogą być obszyte materiałem lub skórą i posiadać od 2 do 4 oczek. W ekskluzywnej odzieży odpowiednie dobranie guzika pełni niezwykle istotną funkcję.

Funkcja ornamentacyjna

W przypadku odzieży z wysokiej półki guziki do spodni muszą być odpowiednio dobrane. Idealnie uzupełniają i podkreślają tę część garderoby. Nadają jej indywidualnego charakteru. Jak mówi popularne powiedzenie – diabeł tkwi w szczegółach. Wybór rodzaju guzika zależy od stylizacji danego produktu. W najwyższym szczeblu hierarchii formalności znajdują się guziki ciemne i wykończone połyskiem. W stylizacjach codziennych dominują guziki metalowe, matowe, o jasnych barwach czy przebarwieniach. Wysokiej jakości guziki są ładniejsze, unikatowe i bardziej wytrzymałe. Przeważnie wykonuje się je z naturalnych materiałów jak orzech corozo, róg bawołu, masa perłowa. Można je też obciągać materiałem, np. jedwabiem, co widać, np. w smokingu.

Funkcja praktyczna

Metalowe guziki miały najpierw zastosowanie w armii. Budowały autorytet wśród oficerów i żołnierzy. Obecnie są powszechnie wykorzystywane w bawełnianych spodniach jak jeansy, legginsy czy chinosy. Guziki służą przede wszystkim do zapinania spodni. Wówczas mamy pewność, że będą trzymać się bez problemu i nie zsuną się podczas noszenia. Dla tych, którzy noszą szelki, powstały specjalne guziki, ułatwiające ich mocowanie. Mogą być przyszywane do spodni na zewnątrz lub wewnątrz, zamiast szlufek. Bardzo ciężko spotkać spodnie z guzikami do szlufek, dlatego ich miłośnicy muszą odwiedzić krawca, by je dodatkowo zamontować. W jeansach oprócz głównego guzika znajdują się metalowe guziczki w małych kieszonkach. Wzmacniają one szwy kieszeni, dzięki czemu ta część spodni jest bardzo wytrzymała i nie rozrywa się. Pomysł ten został opatentowany w 1873 roku przez Davisa and Levi Straussa.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania